Wang Yi'den Suriye sorununa ilişkin öneriler

2017-11-24 17:58:37 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, terörle mücadele, diyalog ve yeniden yapılanmanın Suriye krizinin çözülmesi için gerekli üç anahtar olduğunu belirtti.

Wang Yi bugün Beijing'de Suriye Devlet Başkanı'nın Siyaset ve Basın Danışmanı Bouthaina Şaban ile görüştü.

Wang, son zamanlarda pek çok ülkenin Suriye'nin siyasi geleceği hakkında yoğun temaslarda bulunduğunu, bu durumun Cenevre'de yapılacak barış görüşmelerinde olumlu sonuçların alınmasına yardımcı olabileceğine inandığını söyledi.

Suriye sorununu çözecek tek yolun diyalog olduğuna işaret eden Wang, bu süreçte Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü korunurken, Suriye halkının siyasi çözümdeki birincil konumunun da savunulması gerektiğini ifade etti.

Wang, BM Güvenlik Konseyi'ne daimi üye olan Çin'in, Güvenlik Konseyi'nin kararlarına göre, Suriye'nin siyasi çözüm sürecine etkin olarak katılacağını belirtti.

Wang, uluslararası alanda terörle mücadelede önemli sonuçlar alınmasına rağmen, Suriye'deki terörle mücadelede hâlâ yapılması gereken ciddi çalışmalar olduğuna dikkat çekti.

Wang, uluslararası arenada fikir ayrılıklarının bir kenara bırakılarak, terör örgütlerine darbe indirilmeye devam edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Wang, yeniden yapılanma çalışmalarının ancak istikrarlı şekilde ilerlemesinin halka umut verebileceğini ve Suriye'nin daimi güvenliğine garanti sağlayabileceğini ifade etti.

Wang, Suriye'deki yeniden yapılanmaya uluslararası çapta destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Çin'in Suriye sorunu konusundaki adil tutumunu takdirle karşılayan Şaban, Çin'i Suriye'nin siyasi çözüm sürecine etkin olarak katılmaya davet etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor