Li Keqiang, Manila'da

2017-11-12 20:46:00 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, bu yıl ASEAN dönem başkanlığını devralan Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte'nin daveti üzerine Filipinler'e resmi ziyarette bulunmak için özel uçakla yola çıkarak Manila'ya vardı.

Li Keqiang, ziyareti esnasında Filipinler'in başkenti Manila'da düzenlenecek 20. Çin-ASEAN (10+1) Liderler Toplantısı, 20. ASEAN-Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti (10+3) Liderler Toplantısı ve 12. Doğu Asya Zirvesi'ne katılacak.

Açıklamasında, bu yılın ASEAN'ın kuruluşunun 50. yılı ve 10+3 işbirliği mekanizmasının 20. yılı olduğuna dikkat çeken Li Keqiang, Çin'in ilgili taraflarla birlikte ilişkilerin yeni döneminin başlangıç noktasında örgütün geleceğini planlamaya, dayanışma içinde işbirliğini güçlendirmeye, komşu ülkelerle ortak kader ve çıkar topluluğunu oluşturmaya hazır olduğunu kaydetti.

Çin-Filipinler ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişme eğilimini koruduğunu söyleyen Li Keqiang, bunun iki ülkenin ve halklarının ortak çıkarları ve beklentilerine uyduğunu vurguladı. Başbakan Li, Filipinler liderleriyle birlikte iki ülke arasındaki dostluğun pekiştirilmesi için fikir alışverişinde bulunarak, uzun vadeli komşuluk ve dostluk ilişkilerinin sürdürülmesine zemin hazırlayacaklarını ifade etti.

Li Keqiang'ın toplantı sırasında ASEAN liderleriyle birlikte ASEAN'ın kuruluşunun 50.yılını kutlaması, bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşmasına dair liderler toplantısına katılması ve bu toplantılara katılacak bazı ülke liderleriyle ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor.

Ziyareti sırasında Li Keqiang, Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte ile görüşmenin yanı sıra ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık edecek, bazı ortaklık projelerinin açılış törenlerine katılacak. Li Keqiang, başta Filipinler Senato Başkanı Aquilino Koko Pimentel ve Temsilciler Meclisi Başkanı Pantaleon Alvarez olmak üzere Filipinler'li diğer liderlerle de görüşecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor