APEC deklarasyonunda çok taraflı ticarete destek çağrısı

2017-11-12 16:35:07 CRI

Dün Vietnam'ın Da Nang kentinde sona eren Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) 25. Gayri Resmi Liderler Toplantısı'nda çok taraflı ticaret sistemine destek verilmesi çağrısında bulunan deklarasyon onaylandı.

APEC 25. Gayri Resmi Liderler Toplantısı'nın 2017 başkanlığını üstlenen Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang, toplantının bitiminde verdiği demeçte, toplantıda KOBİ'lerin gelişimi, sürdürülebilir inovatif kalkınma, iklim değişikliğiyle mücadele, doğal afet riskini azaltma konularıyla ilgili politikalar ve önlemlerin ele alındığını bildirdi.

Tran Dai Quang, Asya-Pasifik bölgesindeki ticaret ile dışa açık serbest ticareti ilerletmenin, APEC'e üye ülkelerin başlıca görevi olduğuna dikkat çekti.

Toplantıda varılan mutabakatları aktaran Tran Dai Quang, bölgeler arasındaki bağların daha da güçlendirilmesi, Asya-Pasifik bölgesinin küresel ekonomik işbirliğinin önemli motoru haline getirilmesi, Bogor Hedeflerinin gerçekleştirilmesi ve Asya-Pasifik'te serbest ticaret bölgelerinin inşasının ilerletilmesi için çaba harcanması hususunda anlaşma sağlandığını vurguladı.

Deklarasyonda, APEC liderlerinin, daha güçlü ve sürekli ortak eylemlerde bulunarak örgütün işbirliğine yeni güç katmayı, sürdürülebilir, inovatif, kapsayıcı büyümeyi gerçekleştirmeyi, bölgedeki ekonomik bütünleşmeyi derinleştirmeyi, KOBİ'lerin potansiyelini geliştirmeyi ve gıda güvenliğini sağlayarak sürdürülebilir tarımı geliştirmeyi kararlaştırdığı kaydedildi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor