McMaster: Trump barış ve refah için Çin ile çalışacak

2017-11-03 11:00:48 CRI

McMaster: Trump barış ve refah için Çin ile çalışacak

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı H. R. McMaster, dün yaptığı açıklamada, Donald Trump'ın Çin'e yapacağı ziyareti sabırsızlıkla beklediğini ve Beijing ile bölgede ve dünyada barışı ve refahı artırmak için ortak çaba göstermeye hazır olduğunu belirtti.

McMaster, dün basın mensuplarının karşısına geçerek ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Çin'in bölgesel güvenliğin çok önemli bir parçası olduğu gibi tüm dünyaya fayda sağlayan sistemlerin korunması ve geliştirilmesinde büyük rol oynadığının altını çizen McMaster sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar, geçen yüzyılda insanlık tarihinin en kanlı savaşının ardından ortaya çıkan kural tabanlı güvenliğe dair, ekonomik, politik ve diplomatik organizasyonlar ile sistemler. 70 yıldır çok sayıda kişiyi yoksulluktan kurtaran, büyük güçlerin çatışmasını önleyen bu sistemleri korumak ve geliştirmek için çok çalışmalıyız. ”

McMaster, bu küresel sistemlerin korunması açısından Çin'in oynadığı rolün önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Şunu biliyorum, başkanımız son 70 yıldır sahip olduğumuz refah ve güvenlik seviyesini bir sonraki 70 yılda da koruyabilmek için kendisini Çin ile, bilhassa Cumhurbaşkanı Xi ve bölgedeki diğer ülkelerin liderleriyle çalışmaya adadı.”

Trump 12 günlük Asya ziyaretine bugün başlayacak. Bu tarihlerde Japonya, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti), Çin, Vietnam ve Filipinler'i ziyaret edecek ABD Başkanı, programı kapsamında Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Liderler Toplantısı ve Güney Asya Ülkeleri Birliği Zirvesi gibi bir dizi çok taraflı müzakereye katılacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor