ABD yeni uzun menzilli füze geliştiriyor

2017-11-03 10:24:59 CRI

ABD yeni uzun menzilli füze geliştiriyor

ABD'nin 2018 savunma bütçesiyle ilgili belgelerden, küresel hava üstünlüğünü sağlamak amacıyla iki yıldır havadan havaya uzun menzilli füze projesi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Detaylar gizli tutulurken projeyle ilgili çalışmalar, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) kamuyla paylaştığı 2018 bütçesiyle ilgili dokümanlardan anlaşıldı.

"Amerikan Flight Global" adlı havacılık dergisinde yer alan makalede "uzun menzilli angajman silahı (LREW)" füzenin tasarım, mühendislik, vuruş sistemleriyle ilgili analizlerinin geçen yıl tamamlandığı belirtildi.

Pentagon'un 2018 mali yılı bütçesinde de "Başarılı şekilde tamamlandığında LREW, birden fazla kuvvet komutanlığına verilecektir." ifadeleri kullanıldı.

Bütçede füze çalışmalarıyla ilgili bilgilere, "Yükselen Kabiliyetlerin Teknolojik Gelişimi" başlığı altındaki bölümde yer verildi. Söz konusu silahın ABD'nin küresel hava üstünlüğüne önemli katkılar sunacağı vurgulandı.

Ayrıca, füzenin hâlihazırda kullanılan, savunma şirketi Raytheon tarafından imal edilen ve "ABD'nin en gelişmiş havadan havaya füzeleri" olarak bilinen "AIM-120D AMRAAM" füzelerinin yerini alacağı ve ağırlıklı olarak beşinci nesil savaş uçağı F-22'lerde kullanılacağı kaydediliyor.

Pentagon'un, Çin ve Rus savunma sanayisinin menzili tahminen 160 kilometre olan AIM-120D füzelerinden daha gelişmiş füzeler yapmaya çalışmasına karşı projeye giriştiği iddia ediliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor