Rusya Devlet Başkanı Putin, İran'da

2017-11-02 15:11:40 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Tahran'da İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ve İran'ın dinî lideri Ayetullah Ali Hamaney ile ayrı ayrı görüştü.

Putin, Tahran'da yaptığı açıklamalarda, İran nükleer anlaşmasının, uluslararası barış ve istikrara yararlı ve olumlu bir anlaşma niteliği taşıdığını söyledi.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın İran'ın anlaşmaya uyup uymadığına karar verme hakkına sahip tek kuruluş olduğunu hatırlatan Putin, Rusya'nın bu çok taraflı anlaşmayı değiştirmeye yönelik herhangi bir tek taraflı eyleme karşı çıktığını vurguladı.

Ruhani, Putin ile görüşmesinde, İran nükleer kapsamlı anlaşmasının yerine getirilmesinde Rusya'nın kritik ve yapıcı rol oynadığına vurgu yaptı.

İran ve Rusya'nın bölgesel terörle mücadeleye büyük katkı yaptıklarına dikkat çeken Ruhani, iki ülkenin Suriye sorununun çözülmesi ve bölgede gerginliğin azaltılması için temas ve işbirliğini güçlendireceğini belirtti.

Hamaney ise ABD'nin Suriye'de yönlendirdiği askeri harekâtların başarısızlığının inkâr edilemez bir gerçek olduğunun altını çizdi. Hamaney, Suriye'nin kaderinin yine Suriye halkı tarafından tayin edilmesi gerektiğini söyledi.

Ziyareti sırasında Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile birlikte Tahran'da bu yıl ikincisi düzenlenen "Üçlü Liderler Zirvesi"ne de katıldı. Üç lider bölgedeki önemli sorunları ve işbirliğini ele aldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor