Trump “Green Card” çekilişini kaldırıyor

2017-11-02 09:38:52 CRI

Trump “Green Card” çekilişini kaldırıyor

ABD Başkanı Trump, New York'taki saldırının ardından, çekilişle "Green Card" sahibi olmayı mümkün kılan programın sona erdirilmesi için ABD Kongresi'ne gideceğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, New York'ta 8 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin Beyaz Saray'da basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

New York polisi tarafından ismi Sayfullo Saipov olarak açıklanan saldırganın, ABD'de kalıcı oturma izni sağlayan "Green Card" sahibi olarak 2010 yılında bu ülkeye geldiğine dikkati çeken Trump, "Bugün itibarıyla Çeşitlilik Göçmen Vize Kurası'nın sona erdirilmesi sürecini başlatıyorum. Kongre'den, bu programdan kurtulmamız için gerekli süreci hemen başlatmasını isteyeceğim." dedi.

Saipov ile birlikte aynı göçmen zinciri içinde 23 kişinin daha ABD'ye geldiğini aktaran Trump, bu kişilerin de soruşturulduğunu dile getirdi.

"Guantanamo'ya gönderilmeli"

Trump ayrıca, polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilen ve halen hastanede tedavisi süren Saipov'un Guantanamo Tutukevi'ne gönderilmesini istediğini sözlerine ekledi.

New York polisi, dünkü saldırıyı gerçekleştiren saldırganın, Özbekistan'dan 2010 yılında ABD'ye gelen Sayfullo Saipov olduğunu duyurmuştu. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, olayın bir terör saldırısı olduğunu, saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiğini ve en az 12 kişinin de yaralandığını açıklamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor