Suriye konulu 7. Astana toplantısı sürüyor

2017-10-31 18:36:00 CRI

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Suriye konulu 7. toplantı, ikili ve üçlü görüşmelerle sürüyor.


Suriye konulu 7. toplantı, ikinci ve son gününde tarafların öncelikli olarak tutuklular ile esirlerin serbest bırakılması konusundaki yoğun görüşmeleriyle sürüyor.


Türkiye, Rusya, İran, Beşşar Esed rejimi, askeri muhalefet ile gözlemci olarak katılan ABD, Ürdün ve BM heyetleri, Rixos President Otel'de ikili ve üçlü görüşmeler yapıyor.


Muhalefet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Ahmed Bırri liderliğindeki heyet, sabah saatlerinde Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov ile makamında görüştü.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandır Lavrentiev, Rus basınına yaptığı açıklamada, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in garantör ülkelerle öğleden sonra bir araya gelmek istediğini duyurdu.


Rusya, geçen turda muhalefet heyetine, rejimin cezaevlerindeki binlerce tutuklu ve esiri serbest bırakması konusunda Esed'i ikna edeceği sözünü vermişti. Muhalifler, bu toplantıda Rus temsilci Lavrentiev'den sözünü yerine getirmesini bekliyor.


Humus'taki AA muhabirleri, 4 Ekim'de gerginliği azaltma anlaşması kapsamında varılan ateşkes metninin imzası sırasında, muhaliflerin Rus arabuluculara 12 bin 147 mahkumun isimlerinin yer aldığı listeyi sunduğunu bildirmişti.


Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre, taraflar tutuklu ve esir değişimiyle ilgili bir metin ortaya çıkarmak için görüşmelerini sürdürüyor.


Rejim heyetinin, tüm tutuklular ve esirler yerine, yalnızca yargılanarak hüküm giymiş olanlar dışındakileri, rejimin Kızılayı eşliğinde bırakmayı teklif ettiği ileri sürülüyor.


Muhalefet heyeti ise tüm tutuklu ve esirlerin, Kızılhaç gözetiminde serbest bırakılmasını talep ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor