Çin-Kırgızistan-Özbekistan karayolu nakliye hattı açıldı

2017-10-31 11:31:31 CRI

Çin, Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki uluslararası karayolu nakliyat hattı, dün Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te yapılan törenle açıldı.

Özbekistan Dış Ticaret Bakanı Elyor Ganiyev, nakliyat hattının, üç ülke arasındaki ulaşım ve taşımacılığın ilerletilmesi ve lojistik işbirliğinin yoğunlaştırılmasını sağladığını belirtti. Ganiyev, karayolu hattının, üç ülkenin altyapı tesislerin bağlanırlığı ve Kuşak ve Yol inisiyatifinin hayata geçirilmesi açısından önemine dikkat çekti.

Çin Ulaşım ve Taşımacılık Bakanlığı Güvenlik Direktörü Cheng Ping, yaptığı açıklamada, Çin, Özbekistan ve Kırgızistan arasında kurulan karayolu bağlantısının, üç ülkenin liderlerinin İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nı ortaklaşa inşa etme yönündeki fikir birliğini yerine getirdiğine dikkat çekti.

Karayolu nakliyat hattının, üç ülke arasında taşımacılık alanındaki işbirliğini ilerleten önemli bir proje niteliği taşıdığını söyleyen Cheng, projenin, üçlü ekonomik ve ticari işbirliğinin genişletilmesine ve bölgesel ekonomik büyüme için yeni bir düzenin oluşturulmasına katkı yapmasını beklediklerini ifade etti.

900 kilometre uzunluğundaki Çin-Kırgızistan-Özbekistan karayolu nakliye hattı, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'ten başlayıp, Kırgızistan'ın Oş kentinden geçerek Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yer alan Kaşgar kentinde sonlanıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor