Türkiye, Özbekistan ile canlanan ilişkilerden memnun

2017-10-27 10:59:44 CRI

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ve iki heyetten bakanların katıldığı görüşmede Türkiye ile Özbekistan arasında yeniden canlanan ikili ilişkilerden duyulan memnuniyet dile getirildi.


Çırağan Sarayı'nda 16.45'te başlayan görüşme öncesinde Yıldırım, Mirziyoyev'i karşıladı. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü.


Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede Türkiye ile Özbekistan arasında yeniden canlanan ikili ilişkilerden duyulan memnuniyet dile getirildi.


Görüşmede ayrıca, başta ekonomi olmak üzere tüm alanlarda ivme kazanan ikili işbirliğinin daha da ilerletilmesine yönelik ortak irade bir kez daha teyit edildi.


Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Topkapı ziyareti sırasında Kutsal Emanetler bölümünün istisnai olarak açılmış olması sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini iletirken, Başbakan Yıldırım'ı Özbekistan'a davet etti.

Öte yandan görüşmede FETÖ ile mücadeleye ilişkin konular da ele alındı.


Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Türkiye'den iş adamlarını dinledi ve Özbekistan'a davet etti. Görüşmelerde ekonomik ilişkilerin süratle geliştirilmesi iradesi dile getirildi.


Görüşmede, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da hazır bulundu.


Mirziyoyev'in 20 yıl aradan sonra gerçekleşen ve sıcak bir atmosferde geçen ziyareti, Ankara ve İstanbul temasları ile birlikte değerlendirildiğinde, iki ülke ilişkilerinin canlandırılması ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi bakımından bir dönüm noktası teşkil ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor