Xi Jinping ile Putin telefonda görüştü

2017-10-27 09:35:50 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda bir görüşme yaptı.


Vladimir Putin, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla sona ermesi ve Xi Jinping'in yeniden ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreterliği görevine seçilmesi dolayısıyla Xi'ye tebriklerini sundu.


Putin, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde Xi Jinping'in ileri sürdüğü “yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm” düşüncesinin onaylanmasının son derece büyük önem taşıdığını ifade etti.


Kongrede alınan sonuçların, Çin halkının Xi liderliğindeki ÇKP'ye olan güvenini ve desteğini yansıttığına dikkat çeken Putin, bu sonuçların ayrıca Xi'nin ÇKP içinde ve Çin halkı arasında yüce bir prestije sahip olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti.


Putin, Xi liderliğindeki ÇKP'nin, dünyanın en büyük siyasi partisi olarak yeni başarılar kazanmasını içtenlikle dilediğini vurguladı.


Rusya-Çin ilişkilerinin, çağdaş dünyada büyük ülkelerin barış içinde bir arada yaşamasına bir örnek teşkil ettiğini hatırlatan Putin, Xi Jinping ile yoğun teması koruyarak, her alanı kapsayan ikili işbirliğini ilerletmeye ve önemli uluslararası ile bölgesel sorunlarda sıkı temasta bulunup, eşgüdüm sağlamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Putin'e teşekkürlerini sunan Xi Jinping ise, yeni sona eren ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde, partinin ve ülkenin gelecek dönemlerdeki gelişme sürecine ilişkin genel bir plan ve eylem programı saptandığını dile getirdi.


Xi, kongrede 89 milyon ÇKP üyesinin mutabakatının yansıtıldığını ve kongrenin bu nedenle son derece büyük önem taşıdığını söyledi.


Öte yandan Xi, Çin halkına liderlik ederek, Çin ulusunun yüce kalkınmasına ilişkin mücadele hedefine ilerleme konusunda kendisine güvendiğinin ve bu konuda tam güce sahip olduğunun altını çizdi.


Çin Cumhurbaşkanı Xi ayrıca, Çin'in dünyadan kopuk bir şekilde kalkınamayacağının önemine değindi.


Xi son olarak, Rusya'nın Çin'in kapsamlı stratejik işbirliği ortağı olduğunu, uluslararası arenada ne gibi değişiklikler meydana gelirse gelsin; Çin'in Rusya ile ikili ilişkileri derinleştirme konusundaki kararlılığının değişmeyeceğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor