Tillerson: Tüm yabancı savaşçılar ülkelerine dönmeli

2017-10-23 10:21:53 CRI

Tillerson: Tüm yabancı savaşçılar ülkelerine dönmeli

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Irak'ta terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede sona doğru gelindiği için başta İranlı savaşçılar olmak üzere tüm yabancı savaşçıların ülkelerine dönmesi gerektiğini söyledi.


Suudi Arabisan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ile ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson, başkent Riyad'ta dün bir araya geldi. Görüşmenin ardından Tillerson ile Cubeyr, Kral Selman Askeri Hava Üssü'nde basın toplantısı düzenledi.


Tillerson, Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi'nin Riyad'ta dün düzenlenen ilk toplantısına davet edildiği için mevkidaşına teşekkür etti.


Irak'ta terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelede sona doğru gelindiği için başta İranlı savaşçılar olmak üzere tüm yabancı savaşçıların ülkelerine dönmesi gerektiğini belirten Tillerson, IŞİD'den alınarak özgürleştirilen bölgelerin kontrol altına alınması, komşularının yardımı ile Irak halkının tekrar ayağa kalkmasına fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.


Rex Tillerson, Riyad'a 3'üncü kez geldiğine dikkati çekerek, bu sıklıktaki ziyaretlerinin, bölge güvenliği ve istikrarına verdikleri önemin bir kanıtı olduğunu kaydetti. 


Irak ve Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi'ne işaret eden Tillerson, "Irak ve Suudi Arabistan arasında bu gibi ilişkilerin tekrar başlaması ve Koordinasyon Konseyi'nin oluşması çok önemli bir adım. Bu, bölge güvenliği ile Irak'ın geleceğini çok olumlu şekilde etkileyecektir." diye konuştu.


Tillerson, Kral Selman'ın, Trump'ın İran'a yönelik yeni siyaset stratejisini güçlü bir şekilde desteklediğini belirterek, İran ve Devrim Muhafızları'nın bölge güvenliğini tehlikeye düşüren eylemlerinin engellenmesi için diğer ülkelerin de ABD'nin İran'a yönelik yeni siyasetini destekleyeceklerini düşündüğünü dile getirdi.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ise ABD ile geçmişten gelen güçlü ilişkilerinin olduğunu, bunu geliştirerek devam ettirmek istediklerini belirtti. Cubeyr, "ABD ile geçen dönemlerde pek çok alanda güçlü işbirliğimiz oldu. İşbirliğimizin güçlenerek devam etmesini arzuluyoruz." dedi.


Tillerson'un ziyareti sırasındaki görüşmelerinde pek çok meseleyi ele aldıklarını ifade eden Cubeyr, "Orta Doğu'daki barış süreci, Suriye'deki son durum, bölgeye yönelik İran tehdidi, Yemen'deki gelişmeler ve Katar ile yaşanan kriz gibi pek çok konuda görüştük. Suriye ve Irak başta olmak üzere tüm bölgede terörle ve aşırılıkla mücadele konularını görüştük. Bu konuların bir çoğunda iki ülkenin ortak görüşe sahip olduğu bir kere daha ortaya çıktı." diye konuştu.


Cubeyr, ABD'li mevkidaşı ile Kuzey Kore konusunu da görüştüklerini dile getirerek, "Suudi Arabistan, G20 ülkelerinin talebi olan Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması ilkesini benimsemekte ve desteklemektedir. Kuzey Kore tarafından krizi tırmandıracak herhangi bir adım çözümü desteklemeyecek, daha fazla tırmandıracak." ifadesini kullandı.


İki ülke arasında kurulan Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi'nin ilk toplantısı, dün Suudi Arabistan Kralı Selman, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ın katılımıyla Riyad'taki Yemame Sarayı'nda gerçekleştirilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor