Kral Selman'dan Irak için diyalog çağrısı

2017-10-23 09:54:30 CRI

Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz, Irak'taki anlaşmazlıkların, anayasa çerçevesinde ve diyalog yoluyla çözüme ulaşmasını umduklarını ifade etti.


Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin hazır bulunduğu "Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi" açılış toplantısı dün, başkent Riyad'taki Yemame Sarayı'nda gerçekleştirildi.


Kral Selman açılış toplantısında, ülkesinin, kardeş Irak'ın birliğini desteklediğini vurgulayarak, "Irak'taki anlaşmazlıkların, anayasa çerçevesinde ve diyalog yoluyla çözüme ulaşmasını umuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


Bağdat merkezi yönetimi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki anlaşmazlıklara işaret eden Selman, bunların diyalogla çözüme kavuşturulması çağrısında bulundu.


Selman, bölgede yaşanan zorluklarla mücadele için koordinasyonun gerektiğini belirterek, "Bölgemizde terör, aşırılık ve ülkelerimizin güvenliği ile istikrarını sarsma girişimleri gibi tehlikeli sorunlarla karşı karşıyayız. Bu zorluklarla mücadele için tam bir koordinasyon gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.


Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de barış ve istikrar için yeni bir dönem başlatılması çerçevesinde ülkesinin, bölge ülkelerle birlikte çalışmaya hazır olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:


"Bölge daha fazla bölünme ve çatışmaların devam etmesini kaldıramaz. Silahlı çatışmalar durdurulmalı, o veya bu devletin özel çıkarı için diğerlerinin işlerine müdahale politikası sona ermeli. Ayrıca kapsamlı dayanışma ve ortak ekonomik entegrasyon için yeni bir aşamaya geçilmesi gerekiyor." 


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da konuşmasında, ülkesinin Suudi Arabistan ve Irak ile ilişkilerinden övgüyle söz ederek, "bu ilişkilerin büyümesi" gerektiğinin altını çizdi.


Toplantının ardından yayınlanan ortak açıklamada, "İki ülke arasındaki sınır kapılarının açılıp aktif hale getirilmesi, sınır bölgelerinin desteklenmesi, iki ülke arasında gümrük anlaşmasının sağlanması ve vergi ile gümrükten muaf serbest ticaret bölgelerinin kurulması için çalışmalara başlanacak." denildi.


Toplantıda koordinasyon kurulunun iki yıllık çalışma programının hazırlandığı, bir sonraki toplantının Irak'ın başkenti Bağdat'ta yapılmasında görüş birliğine varıldığı kaydedildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor