Tillerson Suudi Arabistan'da temaslarda bulunuyor

2017-10-22 20:02:47 CRI

Tillerson Suudi Arabistan'da temaslarda bulunuyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Ortadoğu, Güney Asya ve Avrupa'yı kapsayan gezisinin ilk durağı Riyad'ta Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile bir araya geldi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Kral Selman, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'u başkent Riyad'taki Yemame Sarayı'nda kabul etti.

İki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuların görüşüldüğü görüşmeye, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Devlet Bakanı İbrahim bin Abdulaziz, Devlet Bakanı Musaid bin Muhammed el-Ayban ve Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Emir Halid bin Selman bin Abdulaziz ile diğer üst düzey yetkililer katıldı.

Tillerson'ın gün içinde Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Bin Ahmed el-Cubeyr ile ortak bir basın toplantısı düzenlemesi ve sonrasında Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin de hazır bulunacağı Suudi Arabistan-Irak Koodinasyon Kurulu Toplantısı'nın açılış törenine katılması bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ın Riyad ziyaretinin ardından Katar'ın başkenti Doha'ya geçerek burada üst düzey yetkililerle bir araya geleceği belirtildi. Tillerson'ın Doha'da, başta İran ile Irak olmak üzere bölgesel konuları görüşeceği ve teröre karşı ortak çalışmaları ele alacağı aktarıldı.

Ortadoğu ziyaretlerini tamamladıktan sonra Güney Asya'ya geçecek olan ABD Dışişleri Bakanı'nın, İslamabad ve Yeni Delhi'de gerçekleştireceği üst düzey görüşmelerin ardından Cenevre'ye gideceği ifade edildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor