Çin: İsrail-Filistin barışı için harcanan tüm çabaları destekliyoruz

2017-10-19 16:12:07 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler'deki daimi heyeti maslahatgüzarı Wu Haitao, BM Güvenlik Konseyi'nin Ortadoğu ve Filistin sorunuyla ilgili dün düzenlediği açık oturumda yaptığı konuşmada, uluslararası toplumun Filistin sorununun çözümü için ortak çaba göstermesi çağrısında bulundu.

Wu Haitao, Filistin sorununun siyasi yolla çözülmesinin Filistin ve İsrail halklarının temel çıkarlarına uygun olduğunu, aynı zamanda bunun bölgede kalıcı barış ve istikrara yardımcı olacağını kaydetti.

Wu, ilgili tarafların Filistin sorununun kapsamlı, adil ve kalıcı bir şekilde çözülmesi için, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları, “toprak karşılığında barış” ilkesi ve Arap barış çağrısı gibi ilkelere dayanarak, müzakerenin yeniden başlatılması için çaba göstermeleri gerektiğini ifade etti.

Çin'in Filistin-İsrail barışı için gösterilen tüm çabaları desteklediğini vurgulayan Wu Haitao, Mısır'ın Filistin'deki iç uzlaşma için gösterdiği çabalarını takdirle değerlendirdiklerini de belirtti.

Wu, uluslararası toplumun kaydedilen ilerlemeler temelinde koordinasyonu güçlendirerek, müzakere için alınan önlemleri artırması arzusunu dile getirdi.

Wu Haitao, barış için arabuluculuk yapan Çin'in, "iki devletli çözüm" temelinde siyasi yollardan sorunun çözümünü desteklediğini kaydetti.

Wu, Çin'in, Filistin sorununun çözümü için ortaya koyulan “4 maddelik öneri” temelinde, tüm taraflarla birlikte siyasi çözüm sürecini hızlandıracağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor