Suriye, Türkiye askerinin İdlib'den çekilmesini istiyor

2017-10-15 16:16:15 CRI

Suriye Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamayla, Türk askeri güçlerinin Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib şehrinden şartsız bir şekilde çekilmesini talep etti.


Suriye askeri makamları dün, doğudaki Deyrizor şehrine bağlı önemli kentlerden el Mayadeen'i IŞİD'den kurtardıklarını ilan etti.


Hükümet ordusunun, ittifakların destekleriyle el Mayadeen'de çok sayıda IŞİD militanı öldürdüğü belirtilen açıklamada, askeri güçlerin Mayadeen'i ele geçirdikten sonra IŞİD'in kente yerleştirdiği patlayıcıları temizleyeceği ve aynı anda IŞİD kaçaklarını aramaya devam edeceği bildirildi.


Kürtler önderliğindeki “Suriye Demokratik Güçleri” tarafından aynı gün yapılan açıklamada, birkaç gün içinde IŞİD'in Suriye'deki üssü Rakka'yı ele geçirecekleri bildirildi.


Edinilen bilgiye göre, Rakka'da IŞİD'in yerli militanlarının çoğu teslim olurken, yabancı militanlar ise teslim olmayı reddediyor.


Suriye'nin resmi haber ajansı Sana'nın Dışişleri Bakanlığı'na dayandırdığı bir habere göre, Suriye, Türkiye ordusunun İdlib'ten şartsız bir şekilde çekilmesini talep etti.


Suriye, Türk askeri güçlerinin izinsiz olarak İdlib'e girmesini, Suriye'nin toprak ile egemenlik bütünlüğüne yönelik açık bir ihlal ve uluslararası yasalara aykırı bir durum olarak niteledi.


Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin toprak ihlalinin yeni tur Astana görüşmelerinde varılan anlaşmayla ilgili olmadığına işaret ederek, Türkiye'den Astana görüşmelerinde varılan anlaşmanın ilgili maddelerine uymasını istedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor