“8. Çin-ABD Enerji Verimliliği Forumu” yapıldı

2017-10-14 16:20:02

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile ABD Enerji Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen “8. Çin-ABD Enerji Verimliliği Forumu” dün ABD'nin Colorado eyaletinde yapıldı.


Foruma, iki ülkenin hükümet organları, araştırma kuruluşları ve çeşitli işletmelerinden yaklaşık 200 temsilci katıldı.


Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Enerji Tasarrufu ve Çevre Koruma Genel Müdürü Ren Shu forumda yaptığı konuşmada, ABD'nin enerji tasarrufu ile çevre koruma konusunda ileri teknolojilere sahip olduğuna ve Çin'de ise dev bir piyasa talebinin bulunduğuna dikkat çekti.


Ren, Çin ve ABD'nin enerji tasarrufu ve enerji verimliliğinin yükseltilmesi konusunda ortak talebinin bulunduğunu, bu nedenle söz konusu alanlarda işbirliği yapılmasının iki ülkenin ekonomik gelişmesinin kaçınılmaz tercihi olduğunu söyledi.


Foruma katılan ABD Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Ofisi yetkililerinden Daniel Simmons, geçen 8 yıl içinde iki ülke arasında enerji verimliliği işbirliğinde zengin sonuçlar elde edildiğine işaret etti. Simmons, iki ülkenin enerji tasarrufu ve enerji verimliliğini yükseltme alanında geniş işbirliği potansiyeli yakalandığını belirtti.


ABD'li yetkili ayrıca, yeni enerji alanında rekabet ve işbirliğinin bir arada bulunmasının inovasyonun yanı sıra, ortaklık ilişkisinin güçlendirilmesine de yardımcı olduğunu vurguladı.


Öte yandan forumda, bir dizi ticaret ve teknoloji memorandumu imzalandı.


Çin-ABD Enerji Verimliliği Forumu, iki ülke arasındaki “enerji ve çevre ile ilgili 10 yıllık işbirliği” çerçevesinde yer alan Enerji Verimliliği Eylem Planı'nın bir parçası olarak her yıl düzenleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor