Rusya'dan ABD'ye nota

2017-10-13 14:26:49 CRI

Rusya'dan ABD'ye nota

Moskova, ABD tarafından kapatılan San Francisco'daki Rusya Başkonsolosluk binası ve Washington ticari temsilciliğindeki gönderlerden Rusya bayrağının çekilmesine tepki gösterdi.

Rusya, ''Çaldığınız bayrağımızı hemen iade edin'' notasını Washington'a iletti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, dün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD'nin söz konusu girişimine tepki gösterdiklerini ve gereken önemleri alacaklarını dile getirdi.

Rusya'nın izni olmaksızın ABD tarafının iki binanın giriş kapılarını kırarak arama yaptığını hatırlatan sözcü, “İki binamız hizmet vermese de ABD herhangi bir zaman veya yerde örgütümüzün belgelerine dokunamaz. Karşılıklılık ilkesi her zaman diplomasinin temel taşı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile konuyu telefonda görüştü. Lavrov, görüşmenin ardından yayımlanan yazılı açıklamada, Rus bayraklarının çekilmesi talimatını veren ABD'li yetkililerin bu eylemlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Açıklama metninde, “Lavrov, daha önce işgal edilen diplomatik temsilcilik tesislerimizden Rus bayraklarının sökülmesi talimatını veren ABD'li yetkililerin eylemlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti ve Moskova'nın yasadışı yollardan el konulan Rus mülklerinin iade edilmesi amacıyla mahkeme başvurularının hazırlanmasına yönelik çizgisini teyit etti” dendi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor