İran: Suudi Arabistan ile temaslarda bulunmaya hazırız

2017-10-08 17:00:45

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif dün yaptığı açıklamada, İran'ın Suudi Arabistan ile diyalog ve temasları yeniden başlatmaya hazır olduğunu belirtti.

İran Tasnim Haber Ajansı'nın Cevad Zarif'in sözlerine dayanarak yayınladığı haberde, gerek İran'ın gerekse Suudi Arabistan'ın diplomatik temasları yeniden başlatma niyetinde oldukları belirtildi.

Cevad Zarif açıklamasında, İran'ın Suudi Arabistan ile iki ülke arasındaki anlaşmazlıklar konusunda fikir alışverişinde bulunmak istediğini, çünkü iki ülkenin de mevcut ikili ilişkilerin gereken seviyede bulunmadığını savunduklarını ifade etti.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından 3 Eylül'de yayınlanan bildiride, İran ile Suudi Arabistan'ın karşılıklı olarak diplomatik heyetler gönderebilecekleri doğrulanmıştı.

Suudi Arabistan, Ocak 2016'da bir Şii dini lider dahil olmak üzere çok sayıda “terör şüphelisini” ölüm cezasına çarptırdı. Bu girişim İran vatandaşları tarafından protesto edildi. Protestocuların, Suudi Arabistan'ın İran'daki dış temsilciliklerine saldırması, Suudi Arabistan'ın iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri kesmesiyle sonuçlandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor