Mahmud Abbas: Ulusal birlikten vazgeçmeyiz

2017-10-06 16:58:56 CRI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, önceliklerinin, ulusal uzlaşı olduğunu ve her türlü yolu kullanarak bunu gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketinin (Fetih) Devrim Konseyinin Ramallah'taki Filistin Devlet Başkanlığı'nda düzenlediği toplantıda konuşan Abbas, Arap Birliği ve Mısır'la iş birliği yaparak Gazze ile Batı Şeria arasında 2007 yılında başlayan bölünmüşlüğü barışçıl yollarla çözmeye çalıştıklarını ve Mısır'ın çabalarının sonuç verdiğini kaydetti.

Abbas, "Hamas'ın idari komiteyi feshetmeyi kabul etmesi, ulusal uzlaşı hükümetinin Gazze'ye gitmesi ve genel seçimlerin onaylanması, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının temeli olması hasebiyle vazgeçemeyeceğimiz ulusal birlikteliği sağlamanın doğru yoludur." dedi.

Fetih ve Hamas'ın, ulusal uzlaşı hükümetinin Gazze'deki görevlerini yerine getirmesinin ayrıntılarını ve bölünmüşlüğü sona erdirmek için atılacak adımları görüşmek için gelecek hafta Kahire'de toplantı düzenleyeceğini belirten Abbas, "Kahire'ye giderken hepimiz görüşmenin başarılı olması ve bu konuda gözle görülür adımlar atılması konusunda kararlıyız." diye konuştu.

Abbas, Gazze'ye gönderilecek tüm yardımlarım, Filistin topraklarında otorite sahibi olan ulusal uzlaşı hükümeti aracılığıyla yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor