Üst düzey diyalog mekanizmaları ABD'de takdirle değerlendiriliyor

2017-10-06 16:08:57 CRI

Çin-ABD Yasa Uygulama ve İnternet Güvenliği Diyalogu'nun ilk turu 4 Ekim günü Washington'da düzenlendi.

Bu, Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu, Kapsamlı Ekonomik Diyalog ve Toplumsal ve Kültürel Diyalog'un ardından, Çin ile ABD arasında başlatılan dördüncü diyalog mekanizması konumunda.

Bu tip üst düzey diyalog mekanizmalarının kurulmasının temeli, bu yıl Nisan ayında Çin ve ABD liderlerinin Mar-a-lago malikânesinde yaptıkları görüşmede atıldı. Bu diyaloglar, ikili ilişkilerin yeni bir başlangıç aşamasında bulunduğu dönemde sağlıklı ve istikrarlı gelişmeye güç kattı.

ABD'de çeşitli çevrelerden önemli isimler, dört üst düzey diyalog mekanizmasını takdirle değerlendiriyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD ile Çin arasındaki güçlü ve yapıcı ilişkilerin, iki ülkenin ve bütün dünyanın refahı ve istikrarı için tarihte her zamandan daha önemli olduğu görüşünde.

ABD ile Çin arasında diyalog yoluyla ortak güvenlik çıkarlarına ilişkin sorunlara karşı işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Tillerson, iki ülkenin sorunları çözmek için mevcut fikir ayrılıklarıyla yüzleşmek zorunda olduklarını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert kısa süre önce düzenlenen bir basın toplantısında, ABD'nin Çin'le olan ilişkileri güçlendirmeyi beklediğini söyledi. Çin'in son derece önemli bir ülke oluğuna ve ABD ile Çin arasında ticaret ve kültür gibi alanlarda diyalog yapılmasının gerekliliğine işaret eden Nauert, iki ülkenin ancak karşılıklı anlayışı pekiştirmeleri durumunda iki tarafı ilgilendiren sorunları göğüsleyebileceğini ve daha iyi işbirliğini tesis edebileceğini dile getirdi.

Harvard Üniversitesi Kennedy Yönetim Okulu'ndan Profesör Joseph S. Nye, Çin ile ABD arasındaki dört üst düzey diyalog mekanizmasının büyük önem taşıdığını, iki ülke arasında ne kadar diyalog yapılırsa, karşılıklı olumsuz ve negatif düşüncelerin o kadar azaltılabileceğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor