Türkiye ve İran'dan referanduma karşı ortak tavır

2017-10-05 15:37:48 CRI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Sadabad Sarayı'nda baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi neyin referandumunu yapıyor? Kendisini İsrail'den başka tanıyan bir dünya ülkesi yok. MOSSAD'la masaya oturarak verilen karar meşru olamaz, gayrimeşrudur." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran'da mevkidaşı Ruhani ile bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, IKBY'ye karşı atılan adımları hatırlattı, "Daha ağırlaştırılarak atılacak adımlar var" dedi. Ruhani ise alınan yanlış kararın telafi edilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca ziyaret kapsamındaki görüşmelerde iki ülke arasındaki ticarette milli paranın kullanılmasına yönelik karar alındı.


Öte yandan İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney İran ve Türkiye'nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumuna karşı önlem alması gerektiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesinin ardından İran devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD ve İsrail'in bölgede yeni bir İsrail yaratmaya çalıştığını savundu. İran dini lideri Hamaney, "Irak Kürtlerinin bağımsızlık oylaması bölge için ihanettir" dedi. 
Ayetullah Ali Hamaney Ankara ve Tahran'ın referanduma karşı gerekli önlemleri alması gerektiğini de belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor