Irak, Türkiye ve İran'dan IKBY'ye baskı

2017-10-01 18:50:45 CRI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de düzenlenen bağımsızlık referandumu, yüzde 92'lik evet oyuyla sonuçlandı.

Irak, Türkiye ve İran gibi ülkeler son günlerde sert tepkiler göstererek, IKBY'ye uluslararası seferlerin yasaklanması, ortak tatbikat düzenlenmesi ve petrol ürünleri ticaretinin durdurulması gibi sert önlemler alarak bölgeye baskı yapıyor.

Irak hükümeti, IKBY'deki bağımsızlık referandumuna karşı, 29 Eylül'de bölgeyi izole etmek için 2 önlem aldı. Söz konusu önlemler, “bölgeye giriş-çıkış yapan uluslararası seferlerin yasaklanması” ve “bölgeyle sınırı bulunan Türkiye ve İran'ın kara yolu limanlarında bariyer oluşturulması” olarak açıklandı.

Söz konusu iki önlemin yanı sıra, Irak hükümet ordusu da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile birlikte, Irak-Türkiye sınırında birkaç gün süren ortak askeri tatbikat düzenledi.

İran basınında dün çıkan haberlerde ise, İran Devrim Muhafızları Ordusu, İran ve Irak askeri birliklerinin önümüzdeki birkaç gün içinde sınır bölgesi civarında ortak askeri tatbikat düzenleyeceğini açıkladı.

Öte yandan, İran tarafı, Irak hükümetinin sınır bölgesindeki güvenlik yönetimini güçlendirmesi amacıyla, İran tarafında kontrol noktası oluşturmasını kabul etti.

Irak hükümetinin yanı sıra, Türkiye, İran ve Suriye, IKBY'nin bağımsızlık referandumu düzenlenmesine sert tepkiler gösterdi.

Türkiye ve İran hükümetleri, Irak hükümetinin IKBY'ye yönelik önlemlerini destekleyerek, somut harekete geçti. İki ülke, kendi ülkesindeki hava yolu şirketlerinin IKBY'ye çift yönlü uçak seferlerini durdurması talebinde bulundu.

Öte yandan, iki hükümet, bölgeyle petrol ürünleri ticaretini durdurma kararı aldı ve başka ekonomik yatırımlar da ele almayı planlıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor