Uluslararası toplumdan IKBY'deki referanduma tepkiler sürüyor

2017-09-29 09:49:11 CRI

Uluslararası toplumdan IKBY'deki referanduma tepkiler sürüyor

Uluslararası toplumdan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlediği tartışmalı referanduma tepkiler gelmeye devam ediyor.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, dün ülkenin bütünlüğünü tehdit eden planlara karşı "caydırıcı adımlar" atacaklarını belirtti.

Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İbadi'nin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda yaptığı görüşmede, Irak'ın bütünlüğü ve bölgenin güvenliğini tehdit eden planlara karşı caydırıcı adımlar atacaklarını ifade ettiği belirtildi. İbadi, "Önceliğimiz, kurtarma operasyonlarını tamamlamak ve tüm Irak vatandaşlarının güvenlik ve istikrarını sağlamak." diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, dün Rusya Devlet Başkanı Putin'le yaptığı ortak basın toplantısında "Irak ve Suriye dahil bölgesel konuları da mütalaa ettik. Gerek Irak'ın gerekse Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz." açıklamasını yaptı.

Erdoğan, "Son dönemde maalesef bölgemiz çok daha kırılgan hale geliyor. Referandumun Irak Anayasası ve uluslararası hukuk bakımından hiçbir meşruiyeti yoktur. Maalesef bölgesel yönetim, tüm dostça ikazlara rağmen referandumu düzenlemekle çok büyük bir yanlış yapmıştır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi kişisel, kısa vadeli çıkarlar uğruna hiç kimsenin bölgemizi ateşe atmaya, gerilimi tırmandırmaya hakkı yoktur." dedi.


Türkiye Başbakanı da dün konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Başbakan Binali Yıldırım, IKBY'deki tartışmalı referandumla ilgili, "40 yıldır terörle mücadeleyi yapan biziz. Çok büyük bedeller ödedik, bundan sonra bedel ödemek istemiyoruz. Siz bütün dünyayı karşınıza alacaksınız, Türkiye'nin bunca yaptıklarını hiçe sayacaksınız, bir maceraya girişeceksiniz. Kusura bakmayın Türkiye buna boyun eğmez." dedi.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletlerin (BM), Merkezi Hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında tartışmalı referandum nedeniyle oluşan krizin çözümü için arabuluculuk teklifinde bulunduğunu duyurdu.

Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi ile BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis'in başkent Bağdat'taki görüşmesinin ardından bakanlık tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre Kubis, "BM olarak IKBY ile olan sorunun çözümünde size yardımcı olmaya hazırız. Uluslararası toplum, Irak'ın toprak bütünlüğünden yanadır. Irak, özellikle terör örgütü IŞİD'e karşı kazandığı zaferin ardından bugün tüm dünyanın ilgi odağı oldu." ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan da dün konuyla ilgili açıklama geldi. Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, Erbil ve Bağdat arasındaki tansiyonu düşürmek için yardım edebileceklerini bildirdi.

Sözcü Nauert günlük basın toplantısında, IKBY'nin düzenlediği tartışmalı referandum hakkında yöneltilen soruları yanıtladı.

"Başından beri bu referanduma karşı olduğumuz konusunda çok açık olduk, çünkü bunun istikrarsızlık sağlayacağını düşündük." ifadesini kullanan Nauert, "Bunların yanı sıra ise gerginliğin artması noktasında ise dikkatli olmak istiyorum." diye konuştu.

Heather Nauert, "Gerek Erbil'le, gerekse Bağdat'la çok sayıda görüşmelerimiz oldu. Eğer istenirse, ABD iki taraf arasında konuşma sağlanmasına yardımcı olmayı ister. Fakat bu konuda net olmak istiyorum, sadece istenirse. Eğer herhangi bir yardımımız istenirse." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan önceki gün yapılan yazılı açıklamada ise, Irak devletinin toprak bütünlüğünün korunması için herkes tarafından kabul gören bir çözümün bulunması gerektiği belirtildi.

“Rusya, Irak'ın birlik ve toprak bütünlüğünü desteklediğini vurgulamaktadır ve olumsuz sonuçlar doğurabilecek adımlardan uzak durulması gerektiği görüşündedir.” ifadesi kullanılan açıklamada, Rus yönetiminin tüm taraflara sorunların çözümü için barışçıl ve yapıcı diyalog çağrısı yaptığına işaret edildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor