Guterres'ten nükleer silah uyarısı

2017-09-27 18:20:36 CRI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün “Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması Uluslararası Günü” dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, nükleer silah kullanımının doğuracağı korkunç insani ve çevresel sorunların, ulusal sınırların da ötesine geçeceği uyasında bulundu.

Guterres, "Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması Uluslararası Günü" dolayısıyla BM Genel Merkezi'nde yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin "kışkırtıcı" nükleer ve füze denemelerinin son zamanlarda gerginliğin artmasına neden olduğuna dikkati çekti.

Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze denemelerini kınayan Guterres, barışçıl, diplomatik ve siyasi çözüm çağrısını yineledi.

Etkinliklere katılan BM Genel Kurulu Başkanı Miroslav Lajcak, yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun yarıdan fazlasının nükleer silahlara sahip olan ülkeler veya nükleer silah sahibi ülkeyle ittifak ilişkisi olan ülkelerde yaşanmakta olduğuna dikkat çekti. Lajcak, 21. yüzyıla girildikten sonra arka arkaya 6 nükleer deneme gerçekleştirilmesinin son derece endişe verici olduğunu vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor