Hamas “İdari Komite”yi Feshetti

2017-09-18 11:24:50

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nin yönetim yetkisine sahip “İdari Komite”nin feshedildiği duyuruldu. Açıklamada, Filistin Uzlaşı Hükümeti'ne Gazze'deki idari yetkileri devretmeye, genel seçimlerin yapılması ve Hamas'ın Fetih Hareketi (el-Fetih) ile diyaloğa hazır olduğu belirtildi

Filistin Fetih Hareketi ve diğer siyasi gruplar Hamas'ın söz konusu kararını olumlu karşıladıklarını belirtti.

Açıklamada, Hamas'ın Filistin Milli Uzlaşı Hükümeti'nin Gazze Şeridi ve üzerinde idare yetkisini devralmasını ve Hamas ile Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas liderliğindeki Ulusal Kurtuluş Hareketi el-Fetih arasında Kahire'de 2011 yılında imzalanan barışçı uzlaşma anlaşmasını hayata geçirmeyi oy birliğiyle kabul ettiği kaydedildi.

El-Fetih Devrim Konseyi Genel Sekreteri Macit el-Fityani aynı gün Hamas'ın söz konusu kararını olumlu karşıladığını belirterek, bunun Filistin içindeki bölünmenin sona erdirilmesi yolunda atılan gerçek bir adım olduğunun altını çizdi.

Öte yandan, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi, İslami Cihat Örgütü gibi gruplar yaptıkları açıklamalarda, Hamas'ın söz konusu kararı olumlu karşıladıklarını belirterek, derhal kapsamlı ulusal diyalogun başlatılması çağrısı yaptılar.

Filistin hükümet sözcüsü Yusuf Muhammed dün bir basın bildirisi yayımlayarak, Hamas'ın söz konusu kararının doğru yöne atılan bir adım olduğunu belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor