Uluslararası toplumdan Kuzey Kore'ye kınama

2017-09-16 15:36:02 CRI

Uluslararası toplum, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) dün gerçekleştirdiği füze denemesini kınadı.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Japonya ve ABD'nin talebiyle Kuzey Kore'nin son füze denemesini görüşmek için toplandı.


Kapalı gerçekleşen oturumda BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, Konsey üyelerine brifing verdi.


Toplantıda kabul edilen basın bildirisinde Kuzey Kore'nin, BMGK'nın yeni yaptırım kararı almasından sadece üç gün sonra füze denemesi yapması "provokatif eylem" olarak nitelendirilip kınandı.


Nükleer faaliyetlerin bölge ve dünya güvenliğine tehdit oluşturduğu vurgulanan bildiride, Kuzey Kore'ye bu eylemlere son vermesi çağrısında bulunuldu.


Bildiride tüm BM üyelerinden Kuzey Kore'ye yönelik alınan yaptırım kararlarının derhal kapsamlı bir şekilde hayata geçirilmesi istendi.


Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, "provokasyonlar ve yeni yaptırım kararlarının kısır döngüsüne girdiğini" söyledi.


Soruna diplomatik çözüm bulunması gerektiğini belirten Nebenzya, BMGK kararlarının tam olarak uygulanmasını istediklerini ifade etti.


Japonya'nın BM Daimi Temsilcisi Koro Bessho da gazetecilere yaptığı açıklamada, bu denemelerin hem kendi ülkesi hem de tüm dünyanın güvenliğine ciddi tehdit oluşturduğunu dile getirdi.


Koro Bessho, mevcut yaptırımların tüm üyeler tarafından derhal uygulanmasını istediğini sözlerine ekledi.


Öte yandan, BM Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin bu yıl içinde 19 kez balistik füze denediği, BMGK'nın da bu konu için 12 kez toplandığı belirtildi.


Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Fransa, Kuzey Kore'nin Japonya'nın hava sahası üzerinden geçen balistik füze denemesini en sert şekilde kınamaktadır." ifadeleri kullanıldı.


Fransa'nın Asya'daki müttefikleri ile dayanışma içinde olduğu bildirilen açıklamada, Kuzey Kore rejiminin uluslararası yükümlülüklerini ihlal eden nükleer ve balistik programının bölge ülkelerinin güvenliğini tehdit ettiği kaydedildi.


Çin Dışişleri Bakanlığı ise dün Bakanlık Sözcüsü Hua Chunying aracılığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, ilgili tarafların bölgesel gerginliğin tırmanmasına yol açan eylemlerden kaçınması çağrısında bulunuldu.

Hua Chunying, Pyongyang'ın, Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına aykırı olarak balistik füze fırlatmasına karşı çıktıklarını belirtti.


Şu anda Kore Yarımadası'ndaki durumun karışık, hassas ve ciddi olduğunu vurgulayan Hua, ilgili tarafların soğukkanlılığı koruyarak, bölgede gerginliği tırmandıran girişimlerde bulunmaması çağrısı yaptı.


Ayrıca, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, balistik füze denemesi gerçekleştiren Kuzey Kore'yi güçlü şekilde kınadı.


Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin, 15 Eylül 2017'de bölgesel ve uluslararası güvenlik ile istikrarı sorumsuzca ve kışkırtıcı bir şekilde göz ardı ederek yaptığı balistik füze fırlatımını en güçlü şekilde kınıyoruz." ifadesine yer verildi.


Açıklamada, Kuzey Kore'ye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarında ifade bulan yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor