Suriyeli 305 mülteci Kıbrıs'a gitti

2017-09-11 11:02:00 CRI

Suriyeli 305 mülteci Kıbrıs'a gitti

Kıbrıs polisi, 305 Suriyeli mülteciyi ülkesinin kuzeybatı sahiline taşıyan iki tekneden birinin kaptanı ile göçmen kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen 1 kişiyi gözaltına aldı.

Polis sözcüsü Mikhail Yannu, Kıbrıs'a Suriyeli 202 erkek, 30 kadın ve 73 çocuk mültecinin geldiğini, bunun, bölgeye tek bir günde ulaşan en fazla mülteci sayısı olduğunu söyledi.

Sözcü, mültecilerin Mersin'den hareket ettiğini belirtti.

Suriyeli mültecilerin, yolculuk için kaçakçılara kişi başı 2 bin dolar ödeme yaptığı ifade edildi. Yolculardan bazılarının Kıbrıs'taki akrabalarında kalmayı, bazılarının ise Almanya ya da İskandinav ülkelerine gitmeyi istediği belirtildi.

Diğer yandan, Türk sahil güvenlik ekipleri, İstanbul'un Karadeniz sahili açıklarında 93 Suriyeli ve 1 Afgan mültecinin bulunduğu isimsiz bir balıkçı teknesini durdurdu.

Yetkililer, kaçakçılık yaptığı iddia edilen bir Türk vatandaşını da gözaltına aldı. Türk yetkililer, ayrıca dün geç saatlerde sahil güvenlik botlarının, Karadeniz'de iki ayrı mülteci girişini önlendiğini açıkladı.

Türk sahil güvenlik görevlileri, Romanya'nın doğusunda bir balıkçı teknesinde 149 Suriyeli mülteci ve 2 Ukraynalıyı durdurdu.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında 2016'nın mart ayında Avrupa'ya mülteci akışının önüne geçmeyi öngören bir anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmadan önceki yıl, bir milyon kişi denizi geçmiş, yolculuk boyunca yüzlerce kişi boğulmuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor