Rusya: Ortak taslak, Kore Yarımadası sorununun en iyi seçeneğidir

2017-09-09 16:08:57

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya ve Çin'in ortaklaşa ileri sürdüğü çözüm taslağının Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun en iyi çözüm taslağı olduğunu söyledi.

Zaharova, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) kısa süre önce yine nükleer deneme gerçekleştirerek, yarımadadaki gerginliği daha da tırmandırdığını, bu ülkenin Nükleer Silahların Yayılmaması Antlaşması ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarını hiçe saymasının dünyayı hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.

Zaharova, Kuzey Kore'ye “azami derecede baskı” yapılmasının Kuzeydoğu Asya'da askeri veya insani faciaya yol açabileceğine dikkat çekerek, ilgili tarafların ortaklaşa çaba harcayıp sorunu barışçı şekilde çözme yöntemini araması gerektiğini dile getirdi.

Çin ve Rusya geçen Temmuz ayında ortak bildiri yayımlayarak, Çin'in ortaya koyduğu Kore Yarımadası'nı nükleer silahlardan arındırma ve yarımadada barış oluşturma dahil olmak üzere iki sistemli ilerleme düşüncesi, Kuzey Kore'nin nükleer etkinliklerini ve ABD ile Güney Kore'nin ise ortak askeri tatbikatı durdurma önerisi ve Rusya'nın ortaya koyduğu aşamalı ilerleme düşüncesine dayanarak Kore Yarımadası sorunu için çözüm taslağını ileri sürdü.

Çin'in Birleşmiş Milletler'deki (BM) daimi temsilcisi Liu Jieyi, BM Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore temalı oturumunda yaptığı konuşmada, Çin ve Rusya'nın ortak çözüm taslağının pragmatik olduğunu ve tarafların taslağa aktif şekilde cevap vermesini arzuladıklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor