Rusya ile NATO arasında üst düzey askeri temas

2017-09-08 10:40:24 CRI

 Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ve NATO Askeri Komite Başkanı Petr Pavel dün Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de görüştü, taraflar “temaslara devam etme” kararı aldı.


Azerbaycan basınında Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasına dayanılarak verilen haberlere göre, iki taraf Avrupa ve Ortadoğu'da güvenlik durumu üzerinde fikir alışverişinde bulundu.


Gerasimov görüşmede, Belarus ve Rusya tarafından düzenlenecek “Zapad 2017” isimli ortak askeri tatbikatın herhangi bir üçüncü ülkeyi hedef almadığını söyledi.


NATO'nun resmi sitesinde aynı gün yayınlanan açıklamada, bu görüşmenin ikili arasında Mart ayında yapılan telefon görüşmesinin devamı olduğuna işaret edildi.


Görüşme, 2014 yılında Ukrayna krizi çıktıktan ve NATO'nun Rusya'yla somut işbirliğini dondurma kararı almasından sonra iki taraf arasında askeri alanda en üst düzey temas olarak dikkat çekiyor.


Diğer yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ile yaptığı görüşmede Rusya ve NATO'nun Bakü'deki görüşmelerinin risklerin önlenmesini ve karşılıklı güvenin güçlenmesini sağladığını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor