Suudi Arabistan İran'la diplomatik temas kurduğunu yalanladı

2017-09-06 19:11:26

İngiltere ziyaretini sürdüren Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, İran'la diplomatik temas kurduğu iddialarını reddetti.

Adil el-Cubeyr, dün Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçiliği'nde düzenlenen basın toplantısında, Mekke'deki hac organizasyonunu daha iyi düzenlemek için İran'la temas ve görüşme yaptıklarını ancak bunun siyasetle alakalı olmadığını ve ikili ilişkilerin normalleştiği anlamına gelmediğini kaydetti.

Adil el-Cubeyr, İran Suudi Arabistan'la ilişkilerini iyileştirmek istiyorsa öncelikle kendi dış politikasını değiştirip terörizmi desteklemeyi ve başka ülkelerin içişlerine müdahale etmeyi durdurması, uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, geçen ay İran medyasına verdiği röportajda, Mekke'deki hac organizasyonunun sona ermesinin ardından, ikili ilişkilerin iyileşmesi için iki ülkenin karşılıklı diplomatik ziyaretler düzenleyeceğini ifade etti. Bu yıl Mekke'deki hac vazifesi dönemi 4 Eylül'de tamamlandı.

3 Eylül'de, İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran ve Suudi Arabistan'ın karşılıklı olarak diplomatik heyetlerini göndereceği ifadesi yer alırken, sadece karşı ülkede bulunan eski büyükelçiliklerinin ziyaret edileceği dile getirilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor