Rusya ve İran Suriye sorununu görüştü

2017-09-06 09:41:29 CRI

Rusya Devlet Başkanı'nın özel elçisi Alexander Lavrentiev dün Tahran'da İran Ulsual Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemahani'yle Suriye sorununu görüştü.

İran'da yayın yapan FNA haber ajansı tarafından verilen habere göre, Rusya, Türkiye ve İran'ın katılımıyla düzenlenen Suriye sorununa ilişkin Astana görüşmelerinin yeni turu Eylül ayı ortasında yapılacak.

Lavrentiev'in konuşmasına dayanılarak verilen haberde, görüşmeden önce Rusya ve İran'ın ilgili sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunması gerektiği bildirildi.

Tasnim Haber Ajansı'nda çıkan habere göre, Lavrentiev görüşmede Rusya'nın son zamanlarda harcadığı diplomatik çabalar ve Rusya ile diğer ülkeler arasında Suriye sorunu üzerinde yapılan görüşmelerin sonuçları hakkında bilgiler verdi. Lavrentiev, Rusya, İran ve Suriye'nin terörizmle mücadele konusunda kritik rol oynadıklarını vurguladı.

Şemahani, İran, Rusya ve Suriye'nin “gerçek terörle mücadele birliği” oluşturduklarını ve sonuç almakta olduklarını belirtti.

Şemahani, Suriye'nin egemenliğine saygı gösterilerek, ilgili tarafların Suriye içinde diyalogun gerçekleştirilmesi ve Suriye'nin kaderine Suriye halkının karar vermesini temin etmeleri gerektiğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor