Brexit sürecinde son müzakere sonuçsuz kaldı

2017-09-01 11:35:01 CRI

Avrupa Birliği ve İngiltere arasında mevcut olan büyük fikir ayrılıklarından ötürü, 4 gün süren İngiltere'nin AB'den ayrılması süreci (Brexit) ile ilgili müzakere, dün sonuçsuz bir şekilde sona erdi. Bu netice, İngiltere'deki ticaret çevresinin geleceğine yönelik kaygıları derinleştirdi.

AB'den İngiltere'nin ayrılmasıyla ilgili baş müzakerecisi Michel Barnier, dün yaptığı konuşmada, ilgili müzakerelerde karar verici ilerlemenin kaydedilemediğini, gelecekteki ticaret düzenlenmeleriyle ilgili tartışmaların hâlâ başlatılamadığını ifade etti.

İngiltere'nin AB'nden ayrılma sürecinden (Brexit) Sorumlu Bakanı David Davis, iki taraf arasında dev fikir ayrılıklarının bulunduğuna işaret ederek, AB'ye çıkmazdan çıkılması için esneklik göstermesi çağrısı yaptı.

Alınan bilgilere göre, müzakerede AB tarafı, İngiltere'nin AB'den ayrılması için ödeme, AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının hakları ve Kuzey İrlanda sınır sorunu gibi konuların öncelikle ele alınmasında ısrar ederken, İngiltere ise iki tarafın ticaret ilişkileri ve uzun dönemdeki ilgili düzenlenmeler gibi konuların bir an önce belirlenmesini istedi.

Müzakerenin sonuçsuz kalması, İngiltere'deki ticaret çevrelerini rahatsız etti. İngiltere'deki iş adamları, geçiş dönemindeki ticari düzenlemelerin belirlenmesinin, nihai bir müzakere sonucu arayışından daha önce yapılması gereken bir iş olduğuna işaret ettiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor