Kazakistan'da Uranyum bankası açıldı

2017-08-30 19:10:03 CRI

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) himayesinde Kazakistan'da kurulan düşük seviyede zenginleştirilmiş uluslararası uranyum bankası, dün başkent Astana'da düzenlenen törenle resmen açıldı.

Açılış törenine Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve UAEA Genel Sekreteri Yukiya Amano'nun yanı sıra, çok sayıda davetli katıldı.

Nazarbayev, Doğu Kazakistan eyaletindeki Ulba Metalürji Fabrikası'nda yer alan uranyum bankasının sembolik anahtarını Amano'ya takdim etti.

Nazarbayev, yaptığı konuşmada, “Düşük seviyede zenginleştirilmiş uranyum bankasıyla nükleer silahsızlanmaya ve güvenli uranyum tedarikinin sağlanmasına katkıda bulunduk.” dedi. Kazak lider, konuşmasında uranyum bankasının UAEA'nın kontrolünde faaliyet göstereceğinin de altını çizdi.

Yukiya Amano da yaptığı açıklamada, şu an 30'dan fazla ülkede nükleer elektrik santralinin kurulduğunu, yine 30'u aşkın ülkenin de nükleer enerji kullanma arzusunu beyan ettiğini belirtti.

Amano, Kazakistan'daki uranyum bankasıyla nükleer enerji kullanmayı ümit eden ülkelere nükleer yakıt sağlanarak, bu ülkelerin enerji sıkıntılarının çözülmesine yardım edileceğine dikkat çekti.

Doğu Kazakistan eyaletindeki Ulba Metalürji fabrikasında kurulan uranyum bankasında, yüksek ısıda gaz hâline gelmiş şekliyle (hekzaflorür) 90 metrik tona kadar düşük seviyeden zenginleştirilmiş uranyumun muhafaza edilmesi planlanıyor.

Bankanın kuruluşuna UAEA ile 2015'te başkent Astana'da imzalanan anlaşmayla karar verilmişti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor