BM Güvenlik Konseyi KDHC'yi kınadı

2017-08-30 11:51:05

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) son balistik füze denemesine yönelik ABD ve Japonya liderleri telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve KDHC'ye baskıyı arttıracaklarını belirttiler. ABD, Japonya ve Kore Cumhuriyeti'nin (KC) isteği üzerine BM Güvenlik Konseyi dün öğleden sonra acil toplanarak, KDHC'nin son balistik füze denemesini sert şekilde kınadı.

Beyaz Saray tarafından dün yayınlanan bir bildiride, Başkan Donald Trump ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin KDHC'nin ABD, Japonya, KC ve dünyadaki diğer ülkelere “ciddi ve doğrudan” tehdit oluşturduğunu savunduğu belirtildi.

Bildiriye göre, ABD ve Japonya liderleri KDHC'ye baskıyı arttıracakları ve yaptırımlar konusunda uluslararası toplumu el ele vermeye ikna edecekleri taahhüdünde bulundu.

Trump aynı gün diğer bir bildiri yayımlayarak, KHDC'nin tehdit niteliği taşıyan ve güvenliği baltalayan söz konusu girişiminin yalnızca KDHC'nin dünyadan yalıtılmış durumunu daha da arttıracağına işaret ederek, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çözümüne ilişkin tüm önlemlerin değerlendirileceğini belirtti.

KC hükümeti tarafından aynı gün yapılan açıklamada, KDHC'nin derhal görüşmelere yeniden dönmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada ayrıca, KHDC'nin kışkırtıcı faaliyetlere devam etmesi durumunda, KC'nin KC-ABD işbirliği temelinde buna kesinlikle karşılık vereceği kaydedildi.

BM Güvenlik Konseyi tarafından dün yayımlanan başkanlık açıklamasında, KDHC'nin son balistik füze fırlatma denemesi sert dille kınandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, KDHC'nin balistik füze denemesinin BM'nin ilgili kararlarını ihlal ettiği gibi, bölgenin güvenliği ile istikrarını koruma ve diyalog ortamını oluşturma çabalarını baltaladığını” savundu. Guterres açıklamasında, KDHC yönetiminin uluslararası yükümlülükleri kapsamlı şekilde yerine getirmesi ve görüşmelere yeniden dönmesi çağrısı yaptı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini dün yaptığı açıklamada, AB'nin BM Güvenlik Konseyi'nin inceleme durumuna göre, önemli işbirliği ortaklarıyla sıkı istişarelerde bulunarak, daha uygun yanıt vermeyi düşüneceğinin altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor