Macaristan, Hollanda büyükelçisini geri çağırdı

2017-08-26 16:51:57 CRI

Macaristan, Hollanda büyükelçisini geri çağırdı.

Macaristan Dış İlişkiler ve Dış Ekonomi Bakanı Peter Szijarto, Hollanda Büyükelçisi'nin “küçümseyici” ifadeleri nedeniyle, Hollanda'daki Macaristan Büyükelçisi'ni geri çağırdıklarını açıkladı. Macar Bakan, Hollanda'yla büyükelçi düzeyindeki diplomatik ilişkileri süresiz olarak kestiklerini belirtti.


Macaristan Hollanda Büyükelçisi Gajus Scheltema görevinden ayrılmadan önce bir yerli siyasi dergiye verdiği demeçte, Macaristan hükümetinin mültecileri reddetme politikasını eleştirdi. Gajus Scheltema, Macaristan hükümetinin dini aşırıcılığa benzeyen ilkeleriyle “düşman yarattığı”nı ifade etti.


Peter Szijarto dün yaptığı açıklamada, Hollanda Büyükelçisi'nin ülkesine birçok asılsız suçlama ile iftira yönelttiğini ve en ciddi suçlamanın Macaristan'ı teröristlerle eşit tutmak olduğunu söyledi.


Szijarto, Hollanda Büyükelçisi'nin açıklamasının Macaristan'ın gururunu ve egemenliğini zedelediğini, bu nedenle diplomatik önlem almak zorunda kaldıklarını dile getirdi.


Szijarto ayrıca, Macaristan'ın Hollanda'daki maslahatgüzarına Hollanda Dışişleri Bakanlığı'na giderek, Hollanda Büyükelçisi'nin açıklamalarını sert dille reddetmesi ve Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili açıklama talep etmesi talimatını verdiklerini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor