Afganistan'da ABD'nin yeni stratejisine farklı tepkiler

2017-08-23 11:34:02 CRI

Afganistan'da ABD'nin yeni stratejisine farklı tepkiler

ABD Başkanı Donald Trump'ın pazartesi günü açıkladığı Afganistan ile ilgili yeni savaş stratejisine bu ülkedeki farklı kesimlerden farklı tepkiler gösterdi.

Trump'ın yeni stratejisini duyurmasının ardından, Afganistan Devlet Başkanlığı tarafından yayımlanan ve Gani'nin açıklamalarının yer aldığı basın bildirisinde, "ABD'nin Afganistan'daki yeni stratejisi, barış ve huzur hedeflerine kavuşmamız için yeni imkânlar oluşturacak, bölgedeki ülkelere, yasal olmayan gruplarla mücadelede yol gösterici olacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Siyaset uzmanı Atiqullah Amarkhil'e göre, ABD'nin yeni stratejisi, Afgan askerlerine yardımcı olacak, ancak kısa sürede genel durumu değiştirmeyecek. Amarkhil, Afganistan'da şu anki en önemli sorunun farklı hizipler arasında siyasi uzlaşma sağlanması olduğu görüşünde.

Mashal Üniversitesi'nden Profesör Seddik'e göre, ABD'nin gerçek hedefi sadece Afganistan'daki askerî gücünü korumak.

Kabil'de çalışan Halit isimli doktor, halk için ABD'nin Afganistan'da terörle mücadelesi değil, savaşın ne zaman biteceğinin önemli olduğunu söyledi.

Öte yandan, Afganistan Taliban'ı tarafından ülke basınına gönderilen açıklamada, "Trump'ın yeni Afganistan stratejisi, ülkemizin ABD tarafından işgalinin süreceğini teyit ederek, Afganistan'ı ABD için tehdit saymıştır. ABD'nin, ülkemizdeki uzun süreli savaşı sonlandırmaya niyeti yok." ifadelerine yer verildi.

Taliban'ın, ABD'nin Afganistan'daki varlığıyla mücadele etmeye devam edeceği belirtilen açıklamada, yeni stratejinin Afganistan'ın durumunda bir değişiklik oluşturulmayacağı kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump Virginia'daki Fort Myer askerî üssünde yaptığı konuşmada, ABD'nin Afganistan'dan hızlı bir şekilde çekilmesinin "öngörülebilir ve kabul edilemez" sonuçlarını önlemek için mücadeleyi sürdürmeleri gerektiğini açıklamıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor