Barcelona saldırısının baş zanlısı öldürüldü

2017-08-22 09:41:52

Barcelona saldırısının baş zanlısı öldürüldü

Barcelona'nın La Rambla Caddesi'nde 17 Ağustos'ta meydana gelen terör saldırısının baş şüphelisi olarak gösterilen 22 yaşındaki Fas uyruklu Yunus Ebu Yakup öldürüldü.

Katalonya yerel polisi "Mossos d'Esquadra", Barcelona'ya 50 kilometre mesafedeki Subirats yerleşim yerinde yakalanan Ebu Yakup'un polisin açtığı ateşle vurularak öldürüldüğünü doğruladı.

Verilen bilgilerde, telefonla yapılan ihbarın ardından Ebu Yakup'un bulunduğu yere operasyon düzenlendiği belirtildi. Ayrıca etkisiz hâle getirilen zanlının üzerinde patlayıcı yüklü bir kemerin olduğu, bunun sahte olup olmadığına ilişkin bomba imha ekiplerinin çalışma yürüttükleri kaydedildi.

Fas uyruklu 22 yaşındaki Ebu Yakup'un, Barcelona'nın La Rambla Caddesi'nde yaya yoluna girerek, 13 kişinin ölümüne 120 kişinin de yaralanmasına neden olan minibüsü kullanan kişi olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, 17 Ağustos'ta Barcelona'da ve aynı günün gece yarısında Cambrils'de meydana gelen iki terör saldırısının planlayıcıları olarak gösterilen 12 kişiden 8'i ölürken, gözaltında sadece 4 şüpheli bulunuyor.

Katalonya yerel polisi, saldırganların uzun bir süredir Alcanar'daki evde patlayıcı malzeme yaptıklarını ve aslında Barcelona'da bir veya daha fazla yerde çok daha büyük çaplı saldırılar planladıklarını açıklamıştı.

Zanlıların, Alcanar'daki evde gaz kaçağından meydana gelen patlama nedeniyle büyük saldırı planını uygulayamadıkları ve kiraladıkları araçlarla yeni bir saldırı yaptıkları belirtilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor