Doğan Akhanlı İspanya'da gözaltına alındı

2017-08-20 18:26:29 CRI

İspanya'nın Granada kentinde tatil yapan Alman vatandaşı yazar Doğan Akhanlı'nın polis tarafından yapılan bir kimlik kontrolünde, Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, dün İspanyol mevkidaşı Alfonso Dastis'le telefon görüşmesi yaparak, İspanya'da gözaltına alınan Alman vatandaşı yazar Doğan Akhanlı'nın Türkiye'ye iade edilmemesi talebinde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan habere göre, Dışişleri Bakanı Gabriel, İspanya hükümetinin Almanya Büyükelçiliğinin Akhanlı'ya konsolosluk koruması sağlaması ve Akhanlı'nın iade edilmesiyle ilgili başvurunun incelemesiyle ilgili çalışmaya katılmasına bir an önce izin vermesini istedi.

İade prosedörüne göre, İspanya hükümeti Türkiye hükümetinin sağladığı delillere göre iadeyi inceleyecek ve karar alacak. Almanya, Türkiye'nin iade başvurusunun reddedilmesini istiyor.

1992 yılından beri Köln'de yaşayan 60 yaşındaki yazar Doğan Akhanlı'nın, Türkiye'ye teslim edilip edilmeyeceği yönünde karar verilene kadar İspanya'da tutulabileceği belirtildi.

2010 yılında hasta olan babasını ziyaret etmek için İstanbul'a giden Akhanlı, 1989 yılında bir kişinin öldüğü döviz bürosu soygununa katıldığı iddiasıyla havaalanında tutuklanarak cezaevine konmuştu. Alman politikacılar, yazar ve sanatçılar o dönemde Akhanlı'nın beraat etmesi için çağrıda bulunmuş ve yazar hakkındaki davadan 2011 yılında beraat etmişti. Ancak 2013 yılında Yargıtay kararı bozmuş ve bu kez Akhanlı hakkında "ağırlaştırılmış müebbet hapis" istemiyle yeniden dava açılmıştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor