Uluslararası toplumdan İspanya'ya destek

2017-08-18 15:21:26 CRI

Barcelona kent merkezindeki ünlü Las Ramblas Caddesi'nde bir minibüsün kalabalığın arasına daldığı terör saldırısının ardından uluslararası toplumdan İspanya'ya destek mesajları geldi.


Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi dün yaptığı açıklamada, Barcelona'da meydana gelen saldırıyı kınadı.


Açıklamada, saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunuldu. Bütün ülkelerin terör faaliyetlerinin uluslararası barışa ve güvenliğe getirdiği tehditleri önlemek için elinden geleni yapması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, söz konusu terör eylemini uygulayanların, organize edenlerin, finanas sağlayanların ve destekleyenlerin cezalandırılması gerektiği yinelendi.


Güvenlik Konseyi ayrıca, bütün ülkeleri uluslararası yasalarca ve Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarında belirlenen yükümlülüklere göre, bu konuda İspanya hükümetiyle işbirliği yapma çağrısında bulundu.


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada saldırıyı kınadı. BM'nin İspanya hükümetinin terörizm ve radikal şiddet eylemleri ile mücadelesine destek verdiğini dile getirdi.


Guterres, söz konusu saldırıyı gerçekleştiren faillerin bir an önce cezalandırılması çağrısı yaptı.


AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise sosyal medya hesabındaki açıklamasında, tüm Avrupa'nın Barcelona ile olduğunu belirterek, "Düşüncelerim kurbanlar ve bu korkakça saldırıdan etkilenen masum kişilerle." ifadesini kullandı.


AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker yazılı açıklamasında, Barcelona'daki saldırıyı büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirterek, "Bu korkakça saldırı, aileleri ve dostlarıyla zaman geçiren ve hayatın tadını çıkaranları kasten hedef aldı. Böylesine saldırılar bizi asla sindiremez." ifadesine yer verdi. Juncker, AB Komisyonu'nun her türlü gerekli yardım ve destek için hazır olduğunu da bildirdi.


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg sosyal medya hesabından, "Barcelona'daki korkunç saldırıyı kınıyorum. Düşüncelerim saldırıdan etkilenenlerle. Terörle mücadelede bir aradayız." mesajını paylaştı. 


Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Barselona'nın en hareketli caddelerinden Las Ramblas'ta gerçekleştirilen terör saldırısının insanların yaşam tarzlarına yönelik olduğunu belirtti.


Türkiye Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Barcelona'da bugün gerçekleştirilen terör saldırılarını en güçlü şekilde lanetliyoruz." ifadesi kullanıldı.


ABD Başkanı Donald Trump, terör saldırısının ardından sosyal medya hesabından kınama mesajı paylaştı. Trump mesajında, "ABD, Barcelona'daki terör saldırısını kınıyor ve elinden gelen yardımı yapacak. Güçlü olun, sizi seviyoruz." ifadelerini kullandı.


İtalya Başbakanı Gentiloni Twitter'daki hesabından, "Dost ve güzel Barcelona saldırı altında. İtalya, yerel ve İspanyol yetkililerinin yanındadır. Düşüncelerimiz, saldırıdan etkilenenlerle." mesajını paylaştı. 


İngiltere Başbakanı Theresa May, İspanya'daki gelişmelere ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Düşüncelerim bugün Barcelona'daki korkunç saldırının kurbanları ve bu olayla ilgilenen acil hizmetlerle. İngiltere, terörün karşısında İspanya ile ayakta duruyor." ifadesini kullandı.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter'dan paylaştığı mesajında birlik ve kararlılığa vurgu yaparak, "Fransa'nın dayanışması ve tüm düşüncelerim Barcelona'daki trajik saldırının kurbanlarıyla." ifadelerine yer verdi.


Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, kurbanlarının yasını paylaştıklarını kaydederek, İspanya ile dayanışma içinde olduklarını vurguladı. 


Öte yandan Malta, Avusturya, Hollanda ve Latin Amerika ülkeleri de yaptıkları açıklamalarda, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve İspanya hükümetine desteklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor