ABD: Kuzey Kore ile hâlâ diyalog taraftarıyız

2017-08-16 12:13:54 CRI

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ile Kore Yarımadası'ndaki sorunlarla ilgili diyalog kurmaya hazır olduklarını belirtti.

Tillerson dün Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'nin Kuzey Kore ile diyalog kurma taraftarı olduğunu ancak kararın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a bağlı olduğunu söyledi.

Rex Tillerson ile ABD Savunma Bakanı James Mattis, 14 Ağustos'ta The Wall Street Journal gazetesinde ortak bir makale yayımladı.

Kore Yarımadası'ndaki sorunların diplomatik yolla çözülmesi talep edilen makalede, ABD'den Kuzey Kore'ye yapılan barışçıl baskının Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını amaçladığı ifade edildi.

Makalede ayrıca, ABD'nin, Kuzey Kore'de rejim değişimi hedeflemediği; Kuzey Kore ile Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) arasındaki barış sürecinin hızlandırılmasını talep ettiği ve sivillerin zarar görmesini istemediği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying ise dün yaptığı açıklamada, Çin'in, Tillerson ile Mattis'in aktif tutum sergileyerek makaledeki taahhütleri hayata geçirmesini ve Kuzey Kore'nin de konuyla ilgili bir yanıt vermesini istediğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor