İbadi: Referandum önceliğimiz değil

2017-08-16 11:55:55 CRI

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, kendisiyle görüşmeye gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yüksek Referandum Heyeti'ne "referandumun öncelikleri arasında" yer almadığını iletti.


IKBY Yüksek Referandum Heyeti, referandum meselesini görüşmek için Erbil'den başkent Bağdat'ta giderek İbadi ile bir araya geldi.


Başbakan ile yaptıkları görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan heyet üyelerinden Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi Sadi Ahmed Pire, genel olarak İbadi ile görüşmelerinin olumlu geçtiğini ve referandumu konuştuklarını ifade etti.


Kürtlerin taleplerini ve referandumdan beklentilerini masaya yatırdıklarını söyleyen Pire, buna karşılık İbadi'nin ise referandumun "Bağdat'ın önceliği arasında yer almadığını" söylediğini belirtti.


Pire, İbadi'nin görüşmenin diğer bir bölümünde ise kendilerine, "Kürtlerin devlet gibi hareket edip, serbest bir ekonomiye sahip olduğunu ve bağımsız petrol ihraç ettiğini, Irak bayrağı taşımayan Peşmerge güçlerine sahip olduğunu" hatırlattığını kaydetti.


İbadi'nin söylediklerine yanıt olarak ise Pire, heyetin, "Kürtlerin geleceklerinden endişe duyduğunu ve garanti istediklerini" söylediğini aktardı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor