Trump'tan “Çin'in ticari eylemlerinin” soruşturulması için memorandum

2017-08-15 10:21:23 CRI

ABD Başkanı Donald Trump dün imzaladığı bir idari memorandumla, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'e sözde “Çin'in ticari eylemlerini” soruşturma yetkisi verdi.


Trump dün Beyaz Saray'da idari memorandumu imzalamadan önce yaptığı konuşmada, “adil ve eşit ticaret kurallarını” korumak için, ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer'e bütün politik seçenekleri kullanma yetkisi vereceğini açıkladı.


Analistler, Robert Lighthizer'in, ABD'nin 1974 yılında onayladığı “Ticaret Yasası'nın 301. maddesine” göre, Çin'e karşı soruşturma başlatabileceği görüşünü dile getiriyor.


Ancak dün imzalanan memorandum, ABD'nin derhal ilgili soruşturma çalışmalarını başlatacağı ve Çin'e yönelik yaptırım önlemlerini ileri süreceği anlamına gelmiyor. ABD'li üst düzey bir yetkili 12 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, ABD'nin “301 soruşturmasını” başlatmadan önce Çin'le istişarede bulunacağını belirtmişti.


ABD'in siyaset ve ticaret çevreleri ise, hükümetin dünya ticaret kurallarını hiçe sayarak, tek taraflı eylemlerle ticaret ortaklarıyla olan anlaşmazlıkları çözmeye çalışmasının sorunun çözümüne yardımcı olmayacağı gibi, ABD'li tüketicilerin ve ihracat işletmelerinin de çıkarlarını zedeleyeceği yönünde yorumlarda bulunuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor