Rusya'dan Washington ve Pyongyang'a çağrı

2017-08-12 16:37:25 CRI

Rusya'dan Washington ve Pyongyang'a çağrı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (KDHC) muhtemel bir çatışmayı önlemek için karşılıklı taviz verme çağrısında bulundu.

Sergey Lavrov, dün Vladimirskaya bölgesinde düzenlenen “Rus Gençlik Eğitim Forumu'nda ABD-KDHC gerginliğini değerlendirdi.

Lavrov, yaptığı konuşmada, ABD ve KDHC arasında son günlerdeki söz düellosunda ölçünün aşıldığını, karşılıklı sert söylemlerin olası çatışma endişesini yükselttiğini belirtti.

Rus bakan, Kore Yarımadası sorununun gidişatı üzerine yorum yapmayacaklarını, fakat adı geçen iki ülkenin yeniden makul adımlar atmalarını arzuladıklarını ifade etti.

Lavrov, Kore Yarımadası'nda gerginliğin büyük can kaybına yol açacak bir çatışmaya dönüşmemesi için Çin ile ortak bir açıklama yaparak, ilgili müzakerelerin yeniden başlatılmasının yol haritasını çizdiklerini hatırlattı.

İlk adımın “çifte durdurma” olduğunu kaydeden Lavrov, bu doğrultuda, Pyongyang'ın nükleer silah geliştirme ile ilgili tüm faaliyetlerini durdurması, ABD ile Kore Cumhuriyeti'nin (Güney Kore) de büyük çaplı ortak tatbikatlarına son vermesi gerektiğini söyledi.

Lavrov, böylece iki tarafın müzakere yapması ve Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması için uygun ortamın oluşturulacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor