ABD: Kuzey Kore'ye şiddet kullanmak için henüz erken

2017-08-10 11:22:06

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, şimdi Kore Yarımadası nükleer sorununa ilişkin ciddi değişim gösteren herhangi bir işaretin bulunmadığını açıkladı.

Güneydoğu Asya turunu dün tamamlayan Tillerson basına verdiği demeçte, ABD ve Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) birbirlerini şiddetle kınadıklarına dikkat çekerek, bu durumun, ABD'nin Kuzey Kore'ye şiddet kullanacağını simgelemediğini dolayısıyla ABD halkının güvenli şekilde yaşam sürdürebileceklerini belirtti.

ABD basınının ABD savunma istihbarat ajansı (DIA) raporuna dayanarak bildirdiğine göre ABD, Kuzey Kore'nin küçük ölçekli nükleer başlıklara sahip balistik füzeleri artık üretebildiğini savundu. ABD Başkanı Donald Trump da bir açıklama yaparak, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmeye devam ederse dünyanın daha önce hiç görmediği bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

Kuzey Kore orta ve uzun menzilli balistik füzelerle ABD'nin Guam Adası'ndaki askeri üssüne saldırı planını temkinli şekilde göz önünde bulundurmakta olduklarını bildirdi.

Tillerson, Kuzey Kore'nin diplomatik sözleri anlama kapasitesine sahip olduğundan kuşkulandığına işaret ederek, bu nedenle Başkan Trump'ın Kuzey Kore'ye karşı sert bir açıklama yaptığını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor