ABD'den Kuzey Kore'ye nükleer silah geliştirmeye son verme uyarısı

2017-08-10 09:46:19

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) nükleer silah geliştirmeyi durdurması gerektiğini, silah yarışı veya askeri çatışmayı başlatacak herhangi bir girişimin tamamen yenilgiye uğrayacağını söyledi.

Son dönemde Kuzey Kore'nin, iki kez kıtalararası balistik füze denemesine karşılık ABD ordusu da iki kez THAAD füze savunma sistemini denedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde 5 Ağustos günü Kuzey Kore'ye yönelik daha sert yaptırım kararı kabul edildi. Kararın ardından Kuzey Kore 7 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, nükleer silah geliştirmekle ülkeyi güçlendirme yolunda devam edeceğini duyurdu.

Ertesi gün ABD Başkanı Donald Trump yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmemesi gerektiğini, aksi takdirde dünyanın daha önce hiç görmediği bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacağı iddiasında bulundu.

ABD Savunma Bakanı Mattis dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un BM Güvenlik Konseyi'nin ortak sesine ve dünya ülkelerinin açıklamalarına dikkat etmesi gerektiğini, bu ülkelerin Kuzey Kore'nin dünya güvenliği ve istikrarını tehdit ettiği görüşünde olduğunu dile getirdi.

Mattis'ten önce Başkan Trump bir sosyal medya platformunda, göreve geldikten hemen sonra ordunun nükleer silah kapasitesinin yenilenmesi ve modernleştirilmesi talimatını verdiğini, bugün ABD'nin silah envanteri açısından en güçlü dönemde olduğunu kaydetti. Trump, hiç bir zaman bu nükleer silahları kullanmayı istemediklerini, ancak ABD'nin her zaman dünyanın en güçlü ülkesi olduğunu sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor