ASEAN'dan Kore Yarımadası sorunu için diyalog çağrısı

2017-08-06 16:58:11 CRI

ASEAN ülkeleri, Kore Yarımadası'nda tırmanan gerginlikten duyulan kaygılarını dile getirerek, taraflara temkinli davranma ve diyalog için elverişli koşulları yaratma çağrısı yaptı.


“ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı” dün Filipinler'in başkenti Manila'da düzenlendi. Toplantının ardından Kore Yarımadası sorununa ilişkin bir ortak açıklama yayınlandı.


Açıklamada, Kore Yarımadası'ndaki gerginliğin giderek tırmanmasından duyulan derin kaygı dile getirildi.


Yarımadadaki son gelişmelerin bölge ve dünyanın barışı, güvenliği ve istikrarına ciddi tehdit oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden (Kuzey Kore) Güvenlik Konseyi'nde onaylanan kararlarda belirlenen yükümlüklerini yerine getirmesi istendi.


ASEAN ülkelerinin barışçıl yollarla yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasını desteklediği yinelenen açıklamada, ilgili ülkelerin soğukkanlığı koruyarak, diyalog için elverişli koşullar yaratması çağrısında bulunuldu.


Açıklamada son olarak, Kuzey Kore'den ASEAN Forumu'nun katılımcısı olarak, bölgede kalıcı barış, istikrar, dostluk ve refahın korunması için katkıda bulunmasının talep edildiği vurgulandı.


Öte yandan, “ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı”, “ASEAN ile Çin, Japonya ve Kore Cumhuriyeti (10+3) Dışişleri Bakanları Toplantısı”, “Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “ASEAN Forumu” gibi bir dizi toplantı 2-8 Ağustos günleri arasında Filipinler'in başkenti Manila'da yapılıyor. Ayrıca, ASEAN'ın kuruluşunun 50. yıldönümü dolayısıyla kutlama etkinlikleri de düzenlenecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor