İİT, İsrail'i güçlü bir şekilde kınadı

2017-08-02 15:15:54 CRI

İİT, İsrail'i güçlü bir şekilde kınadı

İstanbul'da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Olağanüstü İcra Komitesi, İsrail'in son zamanlardaki provokatif eylemlerini güçlü bir şekilde kınadı.

İİT, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine ilişkin, "Mescid-i Aksa'nın kapatılması, Filistinli Müslüman ve Hristiyanların doğal hakkı olan kutsal yerlerde ibadet etme özgürlüklerinin toplu ceza uygulamaları ve barışçıl şekilde ibadet eden Filistinlilere karşı ölümcül ve aşırı güç kullanma yoluyla yasaklanması dahil olmak üzere İsrail'in son zamanlardaki provokatif eylemlerini güçlü bir şekilde kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Komite toplantısının ardından yayımlanan nihai bildiride, Kudüs'ün İslam yönetiminde kaldığı yüzyıllar boyunca inşa edilmiş örnek niteliğindeki dini hoşgörü vurgulandı.

Mescid-i Aksa'nın İslam'ın ilk kıblesi ve en kutsal üç mescidinden biri olduğunun altının çizildiği bildiride, Kudüs'ün Müslüman ümmet için dini ve ruhani karakteri ile "sömürgeci İsrail işgalinin" sebep olduğu bütün tehditlere karşı savunma kararlılığı vurgulandı.

Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kudüs'te, Harem-i Şerif'te yaşanan üzüntü verici olayların bir daha yaşanmaması için bundan sonraki süreçte de Filistin'de, Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Aynı hataların tekrarlanmaması için İsrail'e de gerekli uyarı ve telkinlerde bulunduk." dedi.

Kalıcı barış, istikrarın ve çözümün anahtarının belli olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "İki devletli çözüm. Bağımsız Filistin devleti. 1967 öncesi sınırlara dönülmesi ve Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olması. Filistin'in bu çerçevede diyaloğa ve çözüme hazır olduğunu biliyoruz. Aynı anlayışı İsrail'in göstermesi gerekiyor. Her şartta Filistin devletini tanımayan ülkelerin tanıması için çabalarımızı birlikte sürdüreceğiz. Filistin'in haklı davasını tüm dünyaya güçlü bir şekilde anlatmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor