Mike Pence: ABD-Rusya ilişkilerinin iyileşme imkânı var

2017-08-02 12:04:29

Mike Pence: ABD-Rusya ilişkilerinin iyileşme imkânı var

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence dün Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yaptığı konuşmada önümüzdeki dönemde ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin iyileşme imkânı olduğu yönünde görüş bildirdi.

Mike Pence dün Gürcistan Başbakanı Giorgi Marvelaşvili ile bir araya geldi. Pence, görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında, Rusya ile ilişkileri düzeltme arzusunu taşıdıklarını ve ikili ilişkilerin iyileşme imkânı olduğunu, fakat iki tarafın birbirlerinin müzakeredeki statülerine karşılıklı saygı göstermeleri gerektiğini söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı, “Barışı sürdürmekle birlikte kendi gücümüzü kullanmak şu an izlediğimiz esas politikamız. Ukrayna, Gürcistan ve dünyanın diğer bölgelerinde yaşanan çatışma ve sorunların diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

“Gürcistan'ın NATO üyeliğini destekliyoruz”

Tiflis ile ilişkilere değinen Mike Pence, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı gösterdiklerini ve ülkenin NATO üyeliğine destek verdiklerini yineledi.

Pence, “Gürcistan ABD'nin önemli bir stratejik ortağı. ABD, Gürcistan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğünü bozmaya kalkanlara kararlılıkla karşılık verecektir. Şu an Gürcistan topraklarında gerçekleştirilen çok uluslu ortak tatbikat ABD'nin Gürcistan'a desteğinin bir göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

Pence'in ziyaretinin ABD'nin Gürcistan ile ilişkilerine büyük önem verdiğini yansıttığını vurgulayan Marvelaşvili, iki ülkenin savunma işbirliği anlaşması imzalamasının Gürcistan'da ve bölgede istikrarın korunması bakımından büyük önem taşıdığını söyledi.

Basın toplantısı öncesinde Mike Pence ile Giorgi Marvelaşvili arasında yapılan basına kapalı görüşmede, savunma ve güvenlik alanında işbirliği ile ABD'nin askeri yardımları gibi konuların görüşüldüğü bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor