Rus Dışişleri'nden ABD'ye Kuzey Kore tepkisi

2017-08-01 11:12:24 CRI

Rus Dışişleri'nden ABD'ye Kuzey Kore tepkisi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore tehdidi nedeniyle Rusya ve Çin'i suçlayan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Rus Dışişleri, ABD ve bazı ülkelerin Kuzey Kore tehdidinin artmasının sorumluluğunu Rusya ve Çin'e yükleme girişiminde bulunmasına tepki gösterdi.

Bakanlık, "Tüm tarafları gerilimin daha fazla tırmanmasına yol açabilecek adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz. ABD ve bir dizi ülkenin temsilcilerinin yaşanan gelişmelerin sorumluluğunu Rusya ve Çin'e yükleme girişimlerinin ve Moskova ile Beijing'i neredeyse Pyongyang'ın nükleer hırslarını hoş görmekle suçlamasının kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore'nin yeni füze denemesiyle ilgili bir açıklama yayınlayan Tillerson, "Kuzey Kore'nin nükleer silah geliştirme programının ekonomik destekçileri olan Rusya ve Çin, bölgesel ve küresel istikrara yönelik giderek artan tehdidin tek sorumlusu" ifadelerini kullanmıştı.

Çin ve Rus dışişleri bakanlıkları, temmuz başında Kore Yarımadası sorununa ilişkin ortak bir açıklama yapmıştı.

Açıklamada ‘tarafların ihtilafların gerilmesine ve keskinleşmesine yol açan her türlü açıklama ve eylemlere karşı oldukları, olayın içine çekilen tüm ülkelere itidalli davranma, provoke edici eylemlerden ve savaş retoriğinden vazgeçme, önkoşul getirmeden diyaloga hazır olduklarını gösterme, gerilimin azaltılması ile ilgili ortak çaba gösterme çağrısında bulunduğu' belirtildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor